Центр протезно-ортопедичної допомоги «Теллус»
З 1998 року безкоштовно виготовляємо та забезпечуємо індивідуальними протезно-ортопедичними виробами будь якої складності усіх осіб з інвалідністю, у т.ч. військовослужбовців!
Приклади наших робіт, новини та історії клієнтів можна знайти в соц. мережах. Клікайте та переходьте:
05 Квітня 2021

Все в твоїх руках. Ти творець усього

Ми завжди розповідаємо про сильних духом, але в цей раз буде історія про дівчину зі світлою душею! Знаєте, коли зустрічаєш людину, а у неї не тільки посмішка на обличчі, а й душа посміхається, така людина – вся позитивна і сонячна, не дивлячись на пережиті негаразди!
Наша героїня – Юля, в 23 роки потрапила в аварію, після чого їй ампутували ногу.

Аварія та спогади

Юля:

У серпні сталася аварія. У той день ми з хлопцем Женею їхали на мотоциклі відпочивати на озеро по маршруту, яким їздили вже сто разів. Заїхали на заправку, заправилися і почали рух. Швидкість була відповідно невелика. Але тут нас підрізає машина і врізається жорстко. На швидкості я вилітаю і лечу прямо в бетонний електричний стовп.

Зазвичай на цих стовпах є металевий захист, за якої ховають кабелі. Але там все кабелі були назовні, хоча по техніці безпеки вони повинні бути заховані. І я потрапляю лівою ногою в цю відкриту діру. Якби не цей стовп, можливо, в моєму випадку результат був би трохи краще.

Я була в свідомості довгий час. Больових відчуттів не відчувала. До мене підбіг молодий хлопець, працівник заправки, і надав першу допомогу – наклав джгут на ногу. В очах було темно, тому я довгий час думала, що все сталося вночі. А через місяць мені розповіли, що це сталося в 18:00 вечора, в серпні в цей час ще світло.

Потім приїхала поліція. Пам’ятаю, що питали мій телефон, домашня адреса – всі дані. І перше, що я у них запитала: “Як Женя? Хлопець, з яким я їхала”.

Женя загинув у лікарні. Я дізналася про це там же.

Мене повезли у лікарню. Спочатку були численні тривалі операції, потім повезли в реанімацію. Було травмовано буквально все тіло, крім верхньої частини хребта. Дуже пощастило, що хребет не постраждав, в іншому випадку мені, можливо, все життя довелося б лежати пластом.

У мене був струс мозку і купа саден на голові, хоча я і була в шоломі. Але від удару і шолом, і взуття злетіли. Кажуть, коли взуття вилітає – людина вже навряд чи виживе.

На правій руці була дуже велике садно, воно виглядала, як опік, я її пізніше забила татуюванням з маками.

Ліва рука від зап’ястя до ліктя вся була поламана. Крім того були дуже сильні внутрішні пошкодження. Печінка вся в розривах. Мій хірург говорив: “Я таких розривів печінки на живій людині не бачив, на мертвих – так”. І я йому говорила: “Так це класно! Вам такий плюс до кар’єри, новий скіл. Ви тепер не можете сказати, що з такими травмами люди не живуть “.

Права нога була зламана, роздроблене коліно, але її зібрали, а ліву ногу врятувати не вдалося – її ампутували. Поки мене везли в лікарню, я втратила майже всю кров. Лікарі сказали, що, якщо б нога була єдиною травмою, то може бути вони могли б трохи більше її зібрати, але тут стояло питання не про порятунок ноги, а про порятунок життя.

Підтримка

Я не була в комі. Через день-два відкрила очі в реанімації. З реанімації запам’ятала кілька моментів, з них – найжорсткіші слова за все моє життя, коли в приміщення зайшли лікарі і сухо сказали: “Юля, у тебе більше немає ноги, і друга у тебе теж більше немає”. Розвернулися і пішли.

Два місяці в лікарні я навіть не сиділа, могла лише лежати пластом. Допомагало те, що лікарі були завжди на позитиві. Вони приходили, жартували: “Чого ти лежиш вставай”, і все в такому дусі.

Друзі підтримували весь час. Вони створили групу зі збору коштів. Звідти в основному всі і дізнавалися про те, що трапилося. Коли я почала більш-менш рухати пальцями, публікувала в цій групі новини про себе: “Завтра мене чекає операція”, або “Я вже можу рухати мізинцем”.

Мої батьки весь час дивувалися: “Юля, у тебе стільки друзів?”. Хоча, напевно, більшість людей, які приходили, це були незнайомі люди, яких я бачила перший раз в житті. Вони приходили з тортиками, іграшками, плакатами.

У мене взагалі ніколи не було ніяких депресій на цьому тлі. Навіть думки про це не було. Так, у лікарні до мене приходила психолог, яка там працювала з пацієнтами на зразок мене.

Але вона говорила, що я не потребую її допомоги, адже і так добре справляюся і ми спілкувалися на віддалені теми. З самого початку у мене якось вишикувалося потрібне сприйняття ситуації.

У лікарні я зрозуміла, що поки ти здоровий – у тебе немає ніяких проблем в житті взагалі. Все в твоїх руках. Ти творець усього “.

Ти живеш – і це найголовніше, а все інше настільки незначно. Нічого не важливо, якщо ти живий і у тебе більш-менш добре здоров’я. Тоді ти можеш гори перевернути. Все інше і проблеми на кшталт: кинув хлопець / дівчина, ніде жити, звільнили з роботи – взагалі не важливо, це лише твоє сприйняття неприємностей. Якщо життя продовжилося, то далі все залежить тільки від тебе і від твоєї сили волі. І важливо, в яке русло ти спрямуєш свої думки.

Протез

У лікарні я пролежала більше двох місяців. Півроку потому провела в інвалідному кріслі. Воно мене дико напружувало. Я категорично не хотіла на ньому переміщатися тривалий час. Та й інфраструктури у нас відповідної немає. Тому я почала ходити на милицях.

Протез стегна з’явився досить пізно. Взагалі в Європі і Америці практикується носіння протезів ще з лікарні, щоб людина не встигла відвикнути від звичної ходьби. А у нас потрібно спочатку об’їздити всі держструктури, постояти в усіх чергах, зібрати всі документи, щоб отримати його.

Загалом, протез з’явився лише через вісім місяців. Звикати до нього довго і боляче.

Навіть просто, щоб вийшло спертися, потрібен час. По суті стегнова кістка просто затягнута шкірою і з кожним кроком на неї створюється тиск – це дико боляче. До цього дискомфорту не звикнути, і навіть зараз кожен крок дається з больовими відчуттями.

Це мій третій або четвертий протез. Моя мрія – біонічне коліно Genium X3, але у нього космічна вартість 62500 доларів. Таке коліно дає можливість жити максимально наближеною життям до тієї, яке була раніше, ходити вільно так, як ти ходив раніше. Можна навіть альпінізмом або серфом займатися, якщо у тебе друга нога здорова.

Я, наприклад, раніше професійно займалася легкою атлетикою-спринтом, бігом на короткі дистанції і прогулювала універ взимку заради поїздок на сноуборді. Цього дуже не вистачає. Раніше ти пробігав 100 метрів за 12 з гаком секунд, а потім в один момент бах – і потрібно заново вчитися ходити. Права нога більше ніж на 90 градусів як і раніше не згинається.

Реакція суспільства

Люди дивляться, так. Але я дивлюся у відповідь і, як правило, людина починає соромитися і опускає очі.

Раніше я ходила постійно в штанах або в довгих спідницях, і люди мене запитували, чому я кульгаю. Зараз я не обмежую себе в одязі. Правда, поки у мене не було кавера (накладка на протез), у спідницях я особливо не ходила. Єдине – протез не можна мочити, тому десь на морі у купальнику я не шикую у ньому.

Звичайно, трапляється, що недалекі люди нахабно підходять і запитують: “А що з ногою?”. Це те саме, що підійти і запитати у людини: “А чому ти такий товстий?”. Але чомусь люди вважають, що вони можуть підійти до незнайомця і поставити таке нетактовне запитання. Часто про це запитують таксисти, які люблять просто погомоніти.

Своя справа

Ось уже п’ять років, як я займаюся створенням керамічних виробів, і це така пристрасть, яка не покидає мене. Я можу цілий день бути в майстерні, прийти додому і гортати сторінки керамістів, читати, говорити про кераміку – і мені це не набридає.

Після початку мого нового життя я зрозуміла, що, напевно, більше не зможу займатися фотографією, адже я любила активну зйомку, репортажі. Все інше: постановочні, студійні фото мені були нецікаві. І я почала думати, чим би хотіла займатися. До аварії я вчилася мистецтву художнього татуювання, але цю ідею теж довелося закинути.

З керамікою було переплетено багато історій в різні періоди мого життя, і мій творчий пазл склався так, що я почала цим займатися. Спочатку я відвідала кілька загальних майстер-класів. Потім мій чоловік відеооператор, як-то повинен був знімати відеоролик для сусідів. До них приїжджав гончар і вчив дітей ліпити з глини. Я напросилася з ним – і це був перший раз, коли я доторкнулася до гончарного кола. На той момент моєї дочки було вже два роки і ми ліпили з глини вперше разом. Ось так все пішло поїхало. Так народився власний бренд Lisova Ceramica.

Зараз 70% виробів Lisova Ceramica йде на експорт. Основний канал продажів – eatsy і Іnstagram. Свої вироби куди тільки не відправляла: у Норвегію, Південну Корею, Австралію, Канаду, Африку, США, Сінгапур і Нову Зеландію, неодноразово на Аляску – таким чином частинка мене подорожує по всьому світу.

Як змінилося життя

Особисто я живу абсолютно нормальним життям. Крім того, у мене воно більш насичене і різноманітне, ніж у багатьох інших людей. Рівно через рік після аварії я вже ходила з дитиною під серцем і танцювала на своєму весіллі, а коли доньці було три місяці, ми з нею поїхали на море.

Навіть, коли я переміщалася на інвалідному кріслі, побувала на концерті улюбленої групи Thirty Seconds to Mars, коли вони вперше приїжджали до Києва. У минулому році повторила цей досвід, але вже з протезом і танцями.

У моєму оточенні ніхто взагалі не звертає увагу, що у мене протез замість ноги. Мені іноді хочеться сказати: “Я не можу, подумай”, або нагадую, мовляв, ну ти ж не забувай. Ну це я в крайніх випадках говорю більше навіть жартома.

Я взяла участь в соціальному проекті “Краса розкріває серця” – його мета нагадати нашому суспільству, що зовні і внутрішньо ми всі абсолютно різні і від цього прекрасні. Місія проекту – допомогти людям прийняти, полюбити себе і проявляти толерантність до ближнього.

Що в планах

Планую більше часу приділяти саме творчої частини в своїй роботі, експериментувати. Більше приділяти часу сім’ї і духовного саморозвитку. У планах також подорожувати ще частіше і побачити океан.

Зараз Юля називає себе на 100% щасливою людиною: “Немає нічого, що робило б мене нещасливою.

Оскільки все в твоїх руках, коли ти говориш: “Я нещасний” – значить, тобі подобається бути нещасним. У тебе є два варіанти.

У мене теж було два варіанти: можна було піти в депресію, сумувати, і говорити, як все жахливо, який світ жорстокий і несправедливий. Але у мене була позиція відразу: я щаслива, що я в живих залишилася. Адже поки ти живеш на землі – це найважливіше. Немає нічого цінніше твого життя – все інше другорядне.