Україну називають столицею ампутації
На “7 каналі” про протезування кінцівок та вирішення проблем їх обслуговування розповідав Пилип Матковський, заступник директора з медичних питань у Центрі протезно-ортопедичної допомоги «Тєллус».
Що найменше 5 тис українців втратили кінцівки після початку війни минулого року. Точні цифри важко перевірити і вони можуть бути в рази вищі.
Війна продовжується і нажаль ми розуміємо, що все більше людей будуть потребувати протезування. Дуже змінилися обсяги роботи, звертань українців за допомогою в протезування і наше завдання всіх забезпечити якісними виробами.
Минулого року нашим центром було зроблено близько 600 протезів кінцівок, серед них лише 25 протезів було виготовлено для військових. В цьому році за пів року ми вже зробили 500 протезів, серед яких 120 протезів саме для наших бійців. Тож кількість збільшилася в 5 разів і нажаль вона зростає.
99% пацієнтів саме з мінно вибуховою травмою, це хлопці, які отримали поранення. Цивільни в основному отримують ампутації із-за різних хвороб: судинна патологія або цукровий діабет.
Військовим з інвалідністю ми видаємо не тільки протези, але й ортези, шарніри, ортопедичне взуття, устілки, те, на чому так добре спеціалізується наш центр. В приоритеті звісно, як основний напрямок – залишається протезування.
Ми займаємося ампутацією всіх рівней, починаючи частковою, парною, протезування верхніх кінцівок, передпліччя, плече, тощо. Є різні класи протезів по функціоналу, взалежності від мобільності пацієнта. І на сьогоднішній день наш центр в змозі виготовляти будь які протези любої складності.
Від державних установ наш центр відрізняється саме тим, що ми маємо більше зв1язків, а значить можливостей для постачання різних комплектацій з різних куточків світу. Наприклад на протез стегна наш центр ставить електронні вузли Allux, мало хто цим займається зі схожих підприємств. Це один із топових японських колінних вузлів у всьому світі, який ми без складнощів встановлюємо на протез стегна наприклад.
Наші спеціалісти роблять тягові, косметичні, навіть протези з зовнішнім джерелом енергії – біонічні протези.
Виріб протезно ортопедичний, який ми виробляємо, повністю знаходиться на нашому обслуговуванні, всі ремонтні роботи ми проводимо за умов гарантійного терміну обслуговування та післягарантійного. Весь час експлуатації протез знаходиться на повному нашому технічному обслуговуванні. Коли приходить час заміни протез, ми його замінюємо на новий.
Питання обслуговування протезів стала актуальною ще в 2014 році, коли наші бійці поверталися з протезування із-за кордону, а обслуговувати протези було нікому. Тож це питання ми розглянули і наразі обслуговуємо любі протези військових, навіть якщо вони протезувалися за кордоном.
Треба враховувати, що є особливість в протезування, як зміна кукси у людини на протязі якогось часу і навіть життя. При першому протезуванні вона має одні об’єми, потім змінюється, зникає набряк, тощо. В цій ситуації потрібен новий куксоприймач, який буде зроблений по новому зліпку з гіпса та відтворений по образу кукси, яка саме зараз сформувалася у людини. Таким чином вирішується питання комфорту носіння протезу.
Ми намагаємося донести, що після ампутації вже в перші 2, 3 місяці треба починати готуватися до протезування. Ще до операції спілкування з пацієнтом техніка протезиста та лікаря – є невід’ємною частиною реабілітації, її перших етапів. Людині пояснюють що це буде за протез, його комплектація, підготовка до протезування, вправи з куксою та загальні вправи, щоб не було контрактури. Нажаль у військових ампутації не заплановані, головне спасти життя. Тому часто куси неправильної форми, з рубцовими змінами.
В післяопераційному періоді наш відділ, який займається підготовкою документів виконує супровід людей з ампутацією, консультують покрокове виконання для швидкого оформлення документів.
Нажаль залишається проблема знайти дійсно високоякісних фахівців з виготовлення протезів. Їх по всій України десятки, не більше і це сумно, бо такі фахівці наразі дуже потрібні. Приватних фірм багато, але саме техніків протезистів з досвідом – дуже мало. Ми маємо на увазі, що досвід протезиста – це не рік, не 3, а десятиріччя досвіду. Запрошуючи іноземних фахівців, наш центр вирішує багато питань пов’язаних зі складнощами протезуванням. Вони дають майстер класи, розповідають про новітні технології в протезування, тощо. Це завжди корисний досвід!
Успішне та якісне протезування тримається на трьох китах – реабілітація, технічне забезпечення та психологічна допомога!